Ale to już było... - czyli echa Święta Kwitnącej Jabłoni
Kolejne Święto Kwitnącej Jabłoni przeszło już do historii. Chociaż pogoda nie rozpieszczała, to jednak publiczność oraz uczestnicy poszczególnych wydarzeń dopisali.
W sobotni poranek prognoza pogody dla programu Dzień dobry TVN nadawana była na żywo z łąckiego sadu Państwa Marty i Tadeusza Kozów. W programie można było o tradycjach sadowniczych w rodzinie Państwa Kozów, o łąckich jabłkach, a opowiadali o nich właściciele oraz ich syn Łukasz. Było również spotkanie z twórcami ludowymi p. Krystyną Sukiennik, p. Danutą Gondek oraz p. Józefem Tokarzem, zaś o specjałach i łąckich smakołykach opartych na jabłkach mówiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łącku.
Z różnych miejsc wystartowali biegacze, ale i spacerowicze w ramach odbywającego się po raz pierwszy wydarzenia w ramach ŚKJ, czyli Łącko Fest Run. Na licznych rozmieszczonych na trasach przystankach czekały na uczestniczki i uczestników smakołyki przygotowane przez KGW, soki i destylaty z Tłoczni Maurera, a także wykonywana na żywo muzyka. Nagrody dla najlepszych zostały wręczone wieczorem w Amfiteatrze na Jeżowej. Specjalny bieg dla dzieci odbył się na stadionie GLKS Zyndram.
O godz. 14.00 w CKiEM rozpoczęła się konferencja sadownicza, zaś w restauracji Kałużna rozpoczęło się walne zebrania Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej. O godz. 15.00 rozpoczęły się zawody wędkarskie na Dunajcu. Wzięło w nich udział 25 wędkarzy, a najlepszym okazał się Maksymilian Szlósarczyk, który złowił ponad trzydziestocentymetrowego pstrąga.
Wieczorne część artystyczna w Amfiteatrze na Jeżowej rozpoczęła się od koncertu zespołu Regnum – grupy młodych i zdolnych ludzi, lubujących się w mocniejszych rockowych brzmieniach. Potem najlepsi zawodnicy Łącko Fest Run zostali nagrodzeni i udekorowani medalami.
Kolejnym punktem programu był koncert galowy Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto z Łącka pod dyr. dr. hab. Stanisława Strączka. Repertuar orkiestry był niezwykle bogaty i urozmaicony z udziałem solistów, którymi byli: Anna i Romuald Spychalscy, Anna Gromala, Laura Mozdyniewicz, Joanna Adamczyk, Tomasz Bulzak, Kazimierz Talar i Andrzej Talar, gościnnie na dudach szkockich zagrał Lindsay Davidson.
Następnie wystąpiły grupy taneczne ze Szkoły Tańca 2B Dance, a całość sobotnich obchodów zakończyła zabawa taneczna z zespołem Kruca Banda.
Niedzielne, główne obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Św. odprawionej w łąckim kościele parafialnym. Po jej zakończeniu barwny korowód prowadzony przez banderię konną z udziałem orkiestry, zespołów regionalnych i mieszkańców powędrował do Amfiteatru na Jeżowej, gdzie rozpoczęła się część oficjalna imprezy. Powitania gości i uczestników imprezy dokonał wójt gminy Łącko Jan Dziedzina. Potem w niebo pofrunęło 60 gołębi wypuszczonych przez przedstawicieli łąckiego samorządu i gości. Po przemówieniach Stanisława Pasonia – Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego i Jana Dudy – radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego rozpoczęła się część artystyczna. Zatańczyły i zaśpiewały zespoły regionalne: Małe Łącko, Czarny Potoczek, Mali Zagorzynianie, Mali Maszkowianie i Górale Łąccy.
W estradowej części popołudniowej jako pierwszy wystąpił kabaret Śleboda, który swymi skeczami rozbawił łącką publiczność. Potem dla licznie zgromadzonej widowni zaśpiewał Dominik Dudek – zwycięzca 13. edycji The Voice of Poland, który na swoim koncie ma już znane przeboje puszczane przez rozgłośnie radiowe. Gwiazdą wieczoru był zespół Blue Cafe – jeden z najpopularniejszych zespołów polskiej sceny muzycznej. Widowiskowy koncert, pełen niezapomnianych hitów nagrodzony został przez licznie zgromadzoną publiczność gromkimi owacjami. Całość obchodów zakończyła zabawa taneczna z zespołem Bajlando.
Tegorocznemu Świętu Kwitnącej Jabłoni towarzyszyły liczne stoiska handlowe, wystawy, prezentacje, a także wesołe miasteczko, które cieszyło się ogromną popularnością, szczególnie wśród najmłodszych.
Do zobaczenia i dziękujemy wszystkim za udział!