Deklaracja dostępności

Echa Święta Kwitnącej Jabłoni 2024

Kolejne Święto Kwitnącej Jabłoni już za nami. W tym roku dopisała i pogoda, i licznie przybyła publiczność.

Dwudniowe wydarzenie rozpoczął cykl imprez biegowych na kompleksie sportowym GLKS Zyndram i Orliku. Już tradycyjnie odbyły się biegi dla dzieci oraz XI edycja Górskiego Biegu Kwitnącej Jabłoni. W tym biegu prowadzącym między pięknym łąckim sadami, ale również ścieżkami leśnymi Czarnego Lasu w kategorii kobiet zwyciężyła Katarzyna Kmieć, drugie miejsce Katarzyna Żak, a trzecie Justyna Krupa. Zaś w kategorii mężczyzn najlepszy był Jarosław Zbozień przed Mariuszem Szkaradkiem i Michałem Kurzeją. Od 14.00 rozpoczęły się zawody wędkarskie na Dunajcu. Najlepszym okazał się Tadeusz Klimek, który złapał dwa pstrągi o długości 32 cm. W tym samym czasie w CKiEM rozpoczęła się konferencja sadownicza, na której poruszano bieżące tematy, zaś w kościele parafialnym rozpoczęła się Msza Św. z okazji Gminnego Dnia Strażaka. Potem uroczystości strażackie przeniosły się do łąckiego Rynku, gdzie odbyło się uroczyste przekazanie pojazdów dla OSP Łącko.

W Amfiteatrze na Jeżowej w wieczornym klimacie rozpoczęły się pokazy kickboxingu w wykonaniu łąckiej sekcji Klubu Sportów Walki Fight House. Potem na scenie zaprezentowały się utalentowane dzieciaki ze Szkoły Tańca 2B Dance oraz młodzi wokaliści, laureaci konkursów: Filip Biel, Kamila Duda, Lena Biel, Milena Duda, Remigiusz Myjak, Aleksandra Talar i Magdalena Biel. Następnie przed zgromadzoną publicznością zaprezentował się zespół P-DARK, czyli grupa młodych ludzi, która ze słuchaczami podzieliła się swoją muzyczną pasją. Zagrał również zespół Szumy, czyli muzyczne trio, które powstało z chęci stworzenia czegoś nieszablonowego w muzyce. Całość sobotnich obchodów zakończyła zabawa taneczna z zespołem Kruca Banda.

Niedzielne obchody Święta Kwitnącej Jabłoni rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w kościele parafialnym w Łącku. Potem barwny korowód powędrował do Amfiteatru na Jeżowej, gdzie wójt gminy Łącko Jan Dziedzina dokonał otwarcia wydarzenia, powitał zaproszonych gości, a w niebo pofrunęły gołębie. Potem w bloku regionalnym zaprezentowali się następujący wykonawcy: Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto, zespoły regionalne: Małe Łącko, Czarny Potoczek, Mali Maszkowianie, Kiyrpecki i Górale Łąccy.

Część estradową rozpoczął występ kabaretu Czwarta Fala, jednego z najpopularniejszych kabaretów oglądanych w polskim internecie, który na scenie stworzył prawdziwie wybuchową mieszankę humoru i młodzieńczej fantazji. Prezentację przerywały salwy gromkiego śmiechu i oklasków publiczności, co tylko stanowiło potwierdzenie, że występ się podoba. Niezwykle energetyczny koncert zaprezentowała Marta Gałuszewska/MVRT, zwyciężczyni 8. edycji The Voice of Poland, która wykonała swoje autorskie utwory, wracając również wspomnieniami do swoich występów w telewizyjnym show.

Ogromną publiczność zgromadził koncert gwiazdy wieczoru, czyli Cleo. Ta utalentowana artystka i wokalistka wykonała swoje największe przeboje. Zachwyceni zgromadzeni widzowie śpiewali doskonale znane piosenki jak My Słowianie, Za krokiem krok, czy Łowcy gwiazd. Sama piosenkarka była zachwycona łącką publicznością, więc chętni wykonała bis. Całość dwudniowego Święta Kwitnącej Jabłoni zakończyła zabawa taneczna z zespołem Bajlando Band.

Tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszyły prezentacje kuchni regionalnych w wykonaniu kół gospodyń wiejskich, wystawy prac twórców ludowych, stoiska promocyjne i handlowe, a także długo wyczekiwane wesołe miasteczko.