Kamienny - spektakl Krakowskiego Teatru Ulicznego "Scena Kalejdoskop"
W dniu 4 sierpnia na łąckim Rynku odbył się spektakl pt. "Kamienny" w wykonaniu Krakowskiego Teatru Ulicznego "Scena Kalejdoskop".
Była to piękna historia o człowieku i miłości oparta na bieszczadzkich legendach i opowieściach.
"Główny bohater to młodzieniec, który zakochuje się bez reszty w pięknej Dobromile, a ona odwzajemnia mu się równie silnym uczuciem. Zakochani postanawiają postawić dom i założyć rodzinę. Rozpoczynają budowę skromnej chatki na skraju lasu. Mają piękne plany. Jednak, jak to bywa w życiu, idylla nie trwa długo. Pewnego dnia, gdy zbierają chrust w lesie, rozpętuje się wielka burza. Młodzieniec biegnie ile tylko ma sił w nogach do budowanego domu, by uchronić go przed niszczycielską mocą wichury. Dobromiła skrywa się przed żywiołem w leśnej ziemiance. Gdy burza ustaje, młodzieniec wraca do ukochanej, lecz jej nie odnajduje. Po ziemiance pozostała tylko wielka dziura w ziemi. Dobromiłę porwał straszny duch lasów i bagien ‒ Bies. Zrozpaczony młodzieniec szuka swej lubej dniami i nocami. Wszystkie jego wysiłki spełzają na niczym. Młodzieniec nie poddaje się, poprzysięga, że nie zaprzestanie poszukiwań do końca życia. Po jakimś czasie zaczyna jednak zapominać jak wygląda Dobromiła, jak brzmi jej głos, w końcu pamięć o ukochanej blaknie. Przerażony młodzieniec postanawia, że za każdym razem, gdy choć na chwilę zapomni o swej lubej, znajdzie wielki kamień i nie rozstanie się z nim, aż nie znajdzie Dobromiły. Lata mijają, głazów przybywa. Ciężkie kamienie zaczynają wrastać w jego skórę, aż w końcu porastają go całego. Załamany młodzieniec, słaniając się z braku sił, potyka się i upada przy brzegu strumienia. Leży tak przez wiele dni. Pewnego dnia spostrzega, że z nurtem płynie dziwaczny pakunek. Paczka jest przewiązana wstążką z sukni jego Dobromiły. Wyciąga przed siebie ciężką kamienną dłoń i ostatkiem sił chwyta zawiniątko. W paczuszce znajduje się mapa, a na niej wskazówki pomagające trafić do miejsca, w którym została uwięziona Dobromiła. Jego ukochana nocami, narażając swe życie, potajemnie przygotowywała mapę. Miała bowiem nadzieję, że dzięki wskazówkom ukochany ją odnajdzie. Młodzieniec, który teraz przypominał raczej skałę niż gibkiego chłopaka, po znalezieniu mapy odzyskuje nadzieję. Podnosi swe cielsko i rusza jeszcze raz w poszukiwaniu Dobromiły, teraz wie już gdzie powinien jej szukać. Kroczy ścieżką niepewnie lecz pełen nadziei i woli walki. Szuka utraconej miłości, lecz aby ją odnaleźć, musi zmierzyć się ze zmaterializowanymi bohaterami bieszczadzkich opowieści. Peresłesnyk, Czady, Mawka, jadowite Żmije ‒ to tylko niektóre z postaci, jakie napotka na swojej drodze. W trakcie podróży dokonuje się w nim przemiana, którą przedstawiono w spektaklu niezwykle plastycznie ‒ z wykorzystaniem niesamowitych masek oraz wyjątkowych kostiumów. Niebanalna muzyka, stanowiąca ścieżkę dźwiękową spektaklu, mocno oddziałuje na odbiorcę i dopełnia baśniowej estetyki, a po obejrzeniu spektaklu długo jeszcze wybrzmiewa
w pamięci widzów." /za fp "Kamienny"/
Wieczorny klimat, a także niezwykłość gry aktorskiej, strojów i muzyki sprawiły, że tak dzieci jak i dorośli oglądali ten spektakl z wielkim zaciekawieniem.