Za nami niezwykłe spotkanie!

Do Krakowa przybyli Babiogórcy, Orawianie, Górale Biali, Nadpopradzcy i Łemkowie, a także miłośnicy góralszczyzny – badacze góralskiej kultury, dziennikarze, osoby zasłużone dla etnografii i turystyki, również goście z zagranicy. Zaprezentowaliśmy, jak pięknie różnią się małopolscy górale!

Dwudniowa konferencja to czas podsumowań projektu „Skarby Górali spoza Podhala”. Moc wrażeń, emocje towarzyszące wydarzeniom, próbom teatrów ze społecznością czy filmowej przygodzie podczas nagrywania spotów z
Kopaniszyn studio. miały swój finał w Krakowie. To były cudowne dwa lata!

Patrzyliśmy też w przyszłość, uczestnicząc w panelu dyskusyjnym „Co jest prawdziwym skarbem Górali spoza Podhala” i warsztatach przygotowanych przez ośrodki kultury oraz dyskutując o kolejnych formach wsparcia niezwykłego dziedzictwa.

O doznania muzyczne zadbała Kapela z
Regionalny Zespół "Dolina Popradu", zabierając nas w świat Górali Czarnych. W poniedziałek miała miejsce długo wyczekiwana premiera teledysku „Śpiewki”, czyli wspólnej pieśni Górali spoza Podhala, w której powstaniu uczestniczyło 200 artystów z różnych regionów.

Wydarzenie uświetniły stoiska regionalne przygotowane przez koła gospodyń wiejskich i ośrodki kultury. Goście na własne oczy zobaczyli odrębność grup góralskich, podziwiając Skarby Górali – sztukę, rzemiosło ludowe, umiejętności
Przestrzenne tkactwo Czarnych Górali czy wspaniałe potrawy przygotowane przez koła gospodyń wiejskich.
Questy - Wyprawy Odkrywców pochwaliły się pomysłami na wycieczki.

Projekt "Skarby Górali spoza Podhala" finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.