Deklaracja dostępności

Konferencja na zakończenie projektu "Skarby Górali"

Za nami niezwykłe spotkanie!
🎻 Do Krakowa przybyli Babiogórcy, Orawianie, Górale Biali, Nadpopradzcy i Łemkowie, a także miłośnicy góralszczyzny – badacze góralskiej kultury, dziennikarze, osoby zasłużone dla etnografii i turystyki, również goście z zagranicy. Zaprezentowaliśmy, jak pięknie różnią się małopolscy górale!
🐑 Dwudniowa konferencja to czas podsumowań projektu „Skarby Górali spoza Podhala”. Moc wrażeń, emocje towarzyszące wydarzeniom, próbom teatrów ze społecznością czy filmowej przygodzie podczas nagrywania spotów z Kopaniszyn studio. miały swój finał w Krakowie. To były cudowne dwa lata!
🫶 Patrzyliśmy też w przyszłość, uczestnicząc w panelu dyskusyjnym „Co jest prawdziwym skarbem Górali spoza Podhala” i warsztatach przygotowanych przez ośrodki kultury oraz dyskutując o kolejnych formach wsparcia niezwykłego dziedzictwa.
🎶 O doznania muzyczne zadbała Kapela z Regionalny Zespół "Dolina Popradu", zabierając nas w świat Górali Czarnych. W poniedziałek miała miejsce długo wyczekiwana premiera teledysku „Śpiewki”, czyli wspólnej pieśni Górali spoza Podhala, w której powstaniu uczestniczyło 200 artystów z różnych regionów.
🍎 Wydarzenie uświetniły stoiska regionalne przygotowane przez koła gospodyń wiejskich i ośrodki kultury. Goście na własne oczy zobaczyli odrębność grup góralskich, podziwiając Skarby Górali – sztukę, rzemiosło ludowe, umiejętności Przestrzenne tkactwo Czarnych Górali czy wspaniałe potrawy przygotowane przez koła gospodyń wiejskich. Questy - Wyprawy Odkrywców pochwaliły się pomysłami na wycieczki.
❤️ Dziękujemy Babiogórskie Centrum Kultury, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Gminny Ośrodek Kultury w Łącku, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdroju, Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju i Håskog za wspaniałą współpracę na rzecz popularyzacji góralszczyzny spoza Podhala. Fundacja Mapa Pasji już szuka możliwości na realizowanie kolejnych działań.
♦️ Projekt "Skarby Górali spoza Podhala" finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.