Deklaracja dostępności

Konkurs Poezji Regionalnej i Gadek Ludowych

27 maja odbył się Konkurs Poezji Regionalnej i Gadek Ludowych. W tegorocznej edycji tego konkursu, który stanowi również eliminację do Ogólnopolskiego Konkursu Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, udział wzięło 13 uczestników. 

Otwarcia dokonał dyrektor GOK Józef Strączek, zaś w imieniu wójta gminy Łącko Jana Dziedziny głos zabrał sekretarz gminy Łącko Wojciech Jamro, który podziękował uczestnikom, podkreślając jednocześnie znaczenie gwary w naszym regionie.
Komisja w składzie:
1. Monika Kurzeja – Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu
2. Łukasz Zapała – Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”, Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu
3. Bernadetta Wąchała-Gawełek – instruktor GOK w Łącku
po obejrzeniu i gruntownej ocenie występów 13 uczestników postanowiła przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:
 
Kategoria GADKI LUDOWE
I miejsce: Milena Klimek – ZSP w Jazowsku (kat. dziecięca), Adrian Najduch – Zagorzyn (kat. dorosła)
II miejsce: Łucja Krukowska – ZSP w Łącku, Maria Najduch – SP w Maszkowicach (kat. dziecięca), Bogusław Kyrcz – Kadcza (kat. dorosła)
III miejsce: Eliza Kapłon – ZSP w Jazowsku (kat. dziecięca)
Wyróżnienie: Julia Chlipała – SP w Zagorzynie (kat. młodzieżowa)

 

Kategoria POEZJA
I miejsce: nie przyznano
II miejsce: nie przyznano
III miejsce: Patrycja Miśtak – SP w Maszkowicach
 
Jednocześnie do Ogólnopolskiego Konkursu Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej jury wytypowało Milenę Klimek (kat. dziecięca), Adriana Najducha i Bogusława Kyrcza (kat. dorosła).

 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Łącku. Komisja podkreśliła bardzo wysoki poziom konkursu i dobre przygotowanie uczestników.

 

Jury gratuluje wszystkim uczestnikom, ciesząc się, że pojawiają się zupełnie nowe, nie opowiadane wcześniej gadki i zachęca w dalszym ciągu uczestników i opiekunów do korzystania z innych źródeł, w tym rodzinnych opowieści, przekazywanych z pokolenia na pokolenia.