Deklaracja dostępności

Posiady Teatralne na Orawie

W dniach 4-5 marca w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce odbyły się Posiady Teatralne, czyli 5. Małopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich. Organizatorami byli: MCK Sokół w Nowym Sączu, Orawskie Centrum Kultury i Gmina Jabłonka. W konkursowe szranki stanęło 15 grup z ośmiu powiatów województwa małopolskiego.

Wśród z nich znalazła się Grupa Teatralna "Berecik" z Gminnego Ośrodka Kultury w Łącku. Młodzi aktorzy zaprezentowali spektakl wg scenariusza Adama Piekarzewskiego pt. "Król wschodzącego słońca". To opowieść o życiu zwyczajnego Człowieka, któremu każdego dnia towarzyszy Nadzieja związana z oczekiwaniem na przyjście tajemniczego Króla. W tą prostą egzystencję wkrada się Zło, a Człowiek staje przed dylematem, po której stronie się opowiedzieć...

Prezentacja ta dała grupie III miejsce, dyplom oraz nagrodę pieniężną w kategorii: inscenizacja tekstów literackich (dowolna forma prezentacji scenicznej), pierwszego miejsca nie przyznano.

Nie można było sobie wymarzyć lepszego debiutu na wielkiej scenie. Na uwagę zasługuje również fakt, iż Grupa Teatralna "Berecik" jako jedyna reprezentowała powiat nowosądecki.

Jury w składzie: Maria Brylak-Załuska – etnograf, Jerzy Hojda – aktor, reżyser, scenarzysta i Andrzej Róg – aktor, reżyser, scenarzysta, w uwagach o spektaklach w załączniku do protokołu umieściło taką notatkę:

KRÓL WSCHODZĄCEGO SŁOŃCA (reż. Bernadetta Wąchała-Gawełek) Grupy Teatralnej BERECIK z Łącka – młodzież wraz z reżyserem stworzyli interesujący, poetycki moralitet. Forma ta wymaga wysokiej kultury przekazu słowa, gestu i prawdy emocjonalnej. Życzymy rozwoju sztuki aktorskiej.

Grupa wystąpiła w składzie: Ewelina Kutwa, Patrycja Adamczyk, Agnieszka Kurzeja i Szymon Chlipała oraz Monika Duda, Gabriela Opyd i Adrian Najduch.

fot. M. Harbaczewski - MCK Sokół