Święto Owocobrania
Tegoroczne Święto Owocobrania odbywało się w dniach 7-8 września.
Pierwszego dnia odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 20-lecia Almanachu Łąckiego. To półrocznik wydawany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Łąckiej, którego redaktorem naczelnym jest prezeska stowarzyszenia Jadwiga Jastrzębska. Całość spotkania prowadził Zbigniew Czepelak, który nakreślił historię periodyku. Był również czas na życzenia i gratulacje, które przekazane zostały przez przedstawicieli samorządu, organizacji i stowarzyszeń, a także przyjaciół wydawnictwa. Jubileusz ubarwiła oprawa muzyczna w wykonaniu uczniów i pedagogów Szkoły Muzycznej I stopnia w Łącku.
Wieczorem zaś w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łącku odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Lekturą był „Kordian” Juliusza Słowackiego. W tytułową rolę wcielił się Józef Więcławek, aktor Teatru Nowego z Nowego Sącza, w pozostałych wystąpili już tradycyjnie przedstawiciele samorządu, gminnych jednostek, Klubu Seniora w Łącku oraz chętni mieszkańcy. W spotkaniu z dziełem polskiej literatury wziął udział były Minister Finansów Sebastian Skuza, przyjaciel naszej gminy, który nawet wcielił się w jedną z ról.
Przy słonecznej pogodzie odbywały się niedzielne obchody Święta Owocobrania. Tradycyjnie rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Łącku, której przewodniczył ks. proboszcz dr Czesław Noworolnik.
Następnie parada traktorów z zaproszonymi gośćmi i zespołami regionalnymi przejechała ulicami Łącka, aż pod Amfiteatr na Górze Jeżowej. Paradę prowadziła Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto, która również jako pierwsza zaprezentowała się na deskach Amfiteatru. Wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina przywitał przybyłych gości, a potem oddał im głos.
Po części oficjalnej odbyły się występy Orkiestry Dętej i zespołów regionalnych: Jazowiaczek, Podegrodzie, Juzyna z Zawoi i Górale Łąccy.
Po bloku regionalnym nastąpiła część sportowa, w której uczestnikami byli przedstawiciele poszczególnych sołectw. Rywalizowali oni w Turnieju Wsi.
Punkty były przyznawane w ramach trzech konkurencji: najlepszy placek ze śliwką, najładniejsze stoisko, zmagania sportowe. Po zsumowaniu zdobytych punktów najlepsze okazało się sołectwo Zagorzyn. Tuż za nim uplasowało się sołectwo Zarzecze. Na ostatnim stopniu podium znalazło się sołectwo Zabrzeż. Dalsza klasyfikacja prezentowała się następująco: IV miejsce – sołectwo Wola Kosnowa, V miejsce – sołectwo Czarny Potok, VI miejsce – sołectwo Kicznia, VII miejsce – sołectwo Łącko, VIII miejsce – sołectwo Szczereż, IX miejsce – sołectwo Czerniec.
Po ogłoszeniu wyników wręczone zostały również nagrody dla rodzin, które wykonały strachy na wróble w ramach organizowanego już po raz szósty konkursu.
Kolejno swój występ zaprezentował Grzegorz Halama, rozbawiając widzów do łez. Następnie wystąpił Tomasz Jarosz z zespołem, który zapewnił publiczności wspaniałą muzyczną ucztę. Na zakończenie wydarzenia publiczność bawiła się przy muzyce Jana Jędraczki.
Pełna fotogaleria na naszym fb