Deklaracja dostępności

Wieczór Łącki na Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej

W dniach 8-11 lutego w Bukowinie Tatrzańskiej odbył się po raz 46. tradycyjny Góralski Karnawał. Oprócz zmagań konkursowych w tańcu par, zbójnickim, czy też grup kolędniczych, wieczorami w wypełnionym po brzegi zaciekawioną publicznością Domu Ludowym, zapoznać się można było z kulturą różnych regionów góralskich - Bukowiny Tatrzańskiej (górali podhalańskich), Piwnicznej-Zdroju (górali czarnych) i Łącka (górali białych). 

W dniu 9 lutego odbył się Wieczór Łącki, w trakcie którego wystąpił Zespół Regionalny "Górale Łąccy". Nasze góralki i nasi górale pod kierunkiem Łukasza Uklei zaprezentowali niezwykle widowiskową wiązankę łąckich tańców i śpiewów, nie tylko w wykonaniu młodych, ale również i starostów. Nie mogło w niej również zabraknąć "zbójnickiego", za którego w roku 2017 otrzymali Zbójnicką Ciupagę i I miejsce. 

Występ został nagrodzony gromkimi owacjami, a po jego zakończeniu Górale Łąccy poczęstowali wszystkich obecnych łąckimi jabłkami. 

Zaś na wystawie, która towarzyszy Karnawałowi Góralskiemu, wśród prac wielu twórców znalazły się i te wykonane przez artystów z ziemi łąckiej - Danutę Rams-Gondek - piękne łąckie gorsety i portki, obrazy Janusza Kyrcza i rzeźby Józefa Tokarza. 

A oto link do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=u-Ye45KmyIM